Motowiki
Derbi senda R/SM x-tremeissä ja monissa muissa sendoissa on hukkaputki kuristuksena, se pois ottamalla saadaan vakioväleillä kulkemaan noin 60km/.
Hukkaputken poisto
1. Hukkaputki ja hitsisaumat pois rälläkällä.
2. Kehittele metallilevystä pala siihen reiän päälle ja muotoilet sen esim. vasaralla oikeaan muotoon.
3. Sitten vain hitsaa metallilevy reiän päälle.
4. Tämän jälkeen sopiva suutin on 75-80
Putkessa on myös katalysaattori ja sitä tukeva suppilo, ne kannattaa poistaa samalla kertaa hukkaputken kanssa. Monesti katalysaattori on saattanut irrota putken sisään, jolloin se kuristaa ja katalysaattorin poisto on tärkeää. Poistolla sain ainakin itse jonkin verran kiihtyvyyttä mopoon.
Katalysaattorin poisto:
1. Avaa putki rälläkällä paksun hitsisauman kohdalta paisarin alusta.
2. Sisällä näkyy katalysaattori, joka on kiilattu sitä tukevaan suppiloon.
3. Katalysaattori irtoaa melko helposti lyömällä esim. vasaralla.
4. Putkeen jää katalysaattorin suppilo, joka ei vaikuta tehoihin mitään ja sen poisto on todella työlästä.
5. Putki kiinni hitsaamalla. Tässä on todella tärkeää että putken puolikkaat ovat oikeassa asennossa, joten tarkista asia ennen kuin hitsaat. Muuten putki ei sovikaan paikalleen.
6. Suuttimeksi 80 ja testaamaan ;)
Kirjoittanut Darkness*
