Et ole kirjautunut sisään. Rekisteröidy
Käyttäjätunnus ja salasana:

oMuista minut    Unohdin salasanani
sulje

Moottoripyöräuutiset

USER_AVATAR
Sami
Ylläpitäjä
 

 
Pyörä:
 Cagiva Raptor 650
Viestit:
 7913
Liittynyt:
 27.9.2001 3:00
Paikkakunta:
 Vantaa

Ylläpidon uutisblogi on muuttanut osoitteeseen www.motot.net/uutiset

http://www.motot.net/blog/Sami/

1/52/53/54/55/5

Museoajoneuvojen määrä kaksinkertaistunut 2000-luvulla

Pysyvä linkkiKirjoittanut Sami 12.6.2009 12:24

Kuva
Museoajoneuvot ovat kasvattaneet suosiotaan koko 2000-luvun, selviää AKEn tilastoista. Vuoden 2008 lopussa museoajoneuvoja oli rekisteröity 28 465 ja niiden keski-ikä 43,4 vuotta.

Vanhin rekisterissä oleva henkilöauto on otettu käyttöön 1902. Vuonna 1920 tai aikaisemmin käyttöönotettuja ajoneuvoja on liikenteessä 41, joista henkilöautoja on 28, moottoripyöriä 7, traktoreita 4 sekä paketti- ja kuorma-autoja molempia yksi.

Kaikissa rekisterissä olevista ajoneuvoista museoajoneuvojen osuus on 0,6 prosenttia.

Museoajoneuvon määrittely on tarkkaa

Ajoneuvo hyväksytään katsastuksessa museoajoneuvoksi museoajoneuvojärjestön tarkastajien lausunnon perusteella. Katsastuksessa hyväksymisen edellytyksenä on, että ajoneuvolain vaatimukset täyttyvät.

Valtakunnallinen museoajoneuvojärjestö tarkastaa museoajoneuvoksi rekisteröitävän ajoneu­von. Tietoja järjestöistä löytyy mm. AKEn nettisivuilta www.ake.fi/museorekisterointi.

Museoajoneuvon valmistusvuoden päättymisestä on oltava kulunut vähintään 30 vuotta. Vuoden 2007 loppuun asti museoajoneuvoksi pystyi rekisteröimään 25 vuotta vanhan ajoneuvon. Museoajoneuvon tulee olla rakenteeltaan ja ulkoasultaan mahdollisimman tarkasti säilytetty sellaisena tai entistetty sellaiseksi kuin se oli valmistuttuaan. Joitain liikenneturvallisuutta parantavia muutoksia, kuten turvavyöt, voidaan hyväksyä.

Yli 30-vuotiaasta ajoneuvosta voi museoajoneuvokatsastusta varten tilata AKEsta museoajoneuvoselvityksen. Selvitys kertoo ajoneuvon rekisteröintihistorian, kuten kaikki aikaisemmat omistajat ja haltijat sekä rekisteritunnukset vuodesta 1966 lähtien. Lisätietoja www.ake.fi/asiakirjapalvelu.

Määräaikaiskatsastuksen alaiset museoajoneuvot on katsastettava kahden vuoden välein kesäkuun loppuun mennessä. Ennen vuotta 1960 käyttöönotetut ajoneuvot tulee katsastaa neljän vuoden välein. Määräaikaiskatsastuksessa tarkastetaan, että ajoneuvo edelleen täyttää museoajoneuvon vaatimukset.

Museoajoneuvoksi rekisteröinti

Ajoneuvo pitää tapauksesta riippuen joka rekisteröinti- tai muutoskatsastaa, jolloin se merki­tään rekisteriin museoajoneuvona. Lopullisen päätöksen ajoneuvon rekisteröinnistä museoajoneuvoksi tekee katsastaja. Museoajoneuvolle voi halutessaan saada mustapohjaiset kilvet.

Museoajoneuvolle voi ottaa museoajoneuvovakuutuksen, jolloin sillä saa ajaa enintään 30 vuorokautena vuodessa. Museoajoneuvo on vapautettu ajoneuvoverosta.

Museoajoneuvopäivä 13.6.2009

Valtakunnallista museoajoneuvopäivää vietetään 13.6.2009. Päivän ideana on saada laajasti näkyville vanhoja ajoneuvoja ja niiden harrastamista sekä välittää tietoja ja tunnelmia suomalaisen ajoneuvoliikenteen historiasta. Lisätietoja päivästä löytyy Mobilian sivuilta osoitteesta www.mobilia.fi.

(AKE:n tiedote)

Tagit: Uutinen