Et ole kirjautunut sisään. Rekisteröidy
Käyttäjätunnus ja salasana:

oMuista minut    Unohdin salasanani
sulje

Moottoripyöräuutiset

USER_AVATAR
Sami
Ylläpitäjä
 

 
Pyörä:
 Cagiva Raptor 650
Viestit:
 7913
Liittynyt:
 27.9.2001 3:00
Paikkakunta:
 Vantaa

Ylläpidon uutisblogi on muuttanut osoitteeseen www.motot.net/uutiset

http://www.motot.net/blog/Sami/

1/52/53/54/55/5

Mika Kallio valmiina erittäin helteisessä Barcelonassa

Pysyvä linkkiKirjoittanut Sami 1.7.2010 20:23

Kuva
Kauden seitsemäs MotoGP- osakilpailu koittaa viikonloppuna Espanjan Barcelonassa Montmelon radalla. Kyseessä on nyt kolmas kisa peräkkäisinä viikonvaihteina, kun edelliset kisat ajettiin kaksi viikkoa sitten Englannissa ja viikko sitten Hollannissa.

Barcelonan ympäristöä koettelee kunnon helleaalto, kun torstaina lämpömittari näytti peräti +36 asteen lukemia.

- Onhan tämä jo turhan lämmintä sekä kalustolle että kuskeille. Pitokin heikkenee selkeästi, kun radan pinnasta mitataan yli 60 asteen lämpötiloja. Lämmintä keliä on luvassa koko viikonlopulle, Kallio kertoili.

- Päätimme Pramac Racing -tallin teknisessä palaverissa, että käytän perjantain harjoituksissa vanhaa moottoria, joka on menettänyt parhaat tehonsa. Tuoretta voimanlähdettä täytyy moottorirajoitusten vuoksi säästää lauantain aika-ajoon ja sunnuntain kisaan.

- Pyörä säädettiin torstaina edellisessä kisassa Assenin radalla käytettyjen säätöjen pohjalta. Niitä muokattiin siihen suuntaan, joita käytimme viime vuonna tällä radalla. Odottavalla kannalla ollaan, että mikä meidän pyörän kilpailukyky on tällä radalla, Kallio päätti.

Tagit: UutinenMotogpMika Kallio