
Poliisi on lauantaina motittanut tuhat mopoilijaa Vantaan mopomiitin yhteydessä. Mukana oli kymmeniä poliisiyksiköitä. Poliisin sanoma vaikuttaisi olevan se ettei mopomiittien tahdota jatkuvan, mutta sanoman toteutuksessa olisi ollut hiomisen varaa. Tapauksen myötä saatiin taas paljon hämmennystä ja poliisivihaa nuorisoon.
Poliisit tarkastivat noin 500 mopoa ja puhalluttivat kuljettajat. Kaikkien nimet ja yhteystiedot otettiin talteen ja alaikäisten vanhemmille lähetetään postia. Kolmen tunnin operaation tuloksena haaviin jäi 12 viritettyä mopoa, eli tästä laskien alle 2.5% mopoista oli viritettyjä. Sakkoja kirjoitettiin 33 kappaletta.
Helsingin Sanomat kirjoittaa poliisin etsineen tapahtuman järjestäjää. Mopomiitit sovitaan Motot.netin keskustelufoorumeilla, eikä tapahtumilla varsinaisesti ole järjestäjää tai vastuuhenkilöä. Motot.net-sivuston ylläpitoon ei kuitenkaan ole oltu Poliisista lainkaan yhteydessä, vaikka voisi kuvitella että yksi puhelu tai sähköpostiviesti olisi toimivampi ja helpompi aloitus kuin tuhannen mopon ja moottoripyörän motittaminen illan ajaksi. Motot.netissä julkaistu tiedote tavoittaa parhaillaan kymmeniä tuhansia lukijoita viikossa.
Ratsia on myös herättänyt vanhempien motoristien myötätunnon mopoilijoita kohtaan, tempaus tuomitaan yleisesti Poliisin ylilyönniksi. Motoristit ovatkin jo alkaneet foorumeilla miettiä miten voisivat antaa tukea nuorison mopo- ja kevytmoottoripyöräkokoontumisissa.
Poliisi ilmoitti ratsiasta etukäteen verkkosivuillaan.
Video
YouTube-video miitistä ja poliisin toiminnasta:
(Kiitokset eetzille videosta!)
Keskustelu: Poliisi sumputti tuhat moponuorta Vantaan yllätysratsiassa
Mopomiitti -keskustelualue
Marraskuu 2010
Syöte
