Ktm exc sx koneella valkokilpi
Tästä halvalla ja pienellä laitolla herkullinen silmäterä joka jättää monet muut viivoilla kakkoseksi. Paikallaan siis SX kone, ei tietoa paljonko ajettu mutta ei nyt silti kamalasti.
Vuosimalli 1998, papereissa 1995 (en muista miksi)
Katteet on muuten 2007 vuosimallia, ettei tarvis hävetä tuota vuosimallia.
Päivittelen tietoja kunhan kerkeän, koska tästä on paljon kerrottavaa.
Uutta osaa:
PROX mäntä (ajettu 1h)
staattori
kannen tiivisteet
joitakin laakereita alakertaan, tulppa
puola
jännitteensäädin
kaikki sähköjohdot vedetty uusiksi ja valot
putkesta poltettu karstat, hitsailtu kulumat umpeen yms.
Ollut viimeiset 2kk on-off käytössä, tällä hetkellä sähkövika joka saattaa johtua staattorista. Koko kone ja alakerta, kaikki sähköt yms. kaasarit ja läpät käyty läpi 5h sisällä.. Vikanahan on siis se, että ei yksinkertaisesti kierrä piikille asti. Asiantuntija veikkas että saattaa johtua uudesta staattorista, ei mahd. sopiva tai säädetty väärin. Välillä huollon aikana pelittänyt, välillä ei... Ostaja saa vanhan staattorin mukaan jolla saattaa pelittää.
On kilvissä, en vaan muista rek.nro. koska kilpi poikki ja uuden noudan kunhan kerkeän.
Kuten kuvista huomaa, kilventeline ja takavalo puuttuu, pistän paikalleen sitten kun ehtii. (johdot on valmiiksi vedetty)
Mukaan saapi mm:
piikkinakit (paikallaan)
kesärenkaat (pintaa löytyypi vielä)
vanhat katteet vuodelta 1998! niissä on tunnetta ja nostalgiaa!
öljyä, suuttimia ihan kilosti, TÖÖTIN ja muuta hilpettä.
vanhan staattorin
Ei oo muuten ku kerran jättäny tien varteen, sillonki meni kaasuvaijeri poikki. Varma peli kunhan saa tuon sähkövian tai mikä onkaan pois. Ei pitäis olla kallis remontti. Alakerralla ajelee vielä parisen vuotta kunhan ei rääkkää ihan hillittömästi : 3
Saa laittaa viestiä ja soittaa.
Ps. vaihdot korkeintaan autoihin. Mopot, kevarit tms. ei enää kiinnosta.